site.ua
топ-автор

Візьміть дерево, звичайне плодоносне здорове дерево - і відрубайте від нього половину гілок. Яким воно буде? Якими б могли бути гілки, яким не дали розростися?

Голодомор, як і будь-який геноцид - це історія не лише про вбитих. Це також історія про ненароджених.

Так, наслідки Голодомору - в душах, поведінці, ментальності. Це те, що породжує біль і страх, сковує дух свободи. У його підсумку насправді загинуло значно більше людей, ніж ми можемо вважати сьогодні, адже багато хто помирав потім, від хвороб, з якими не міг справитися ослаблений організм, від (не)пережитого горя.

Жертви Голодомору - невідспівані і неоплакані. Це горе, жах, травми, непроговорені свідками й передані далі, наступним поколінням.

Але це також - про тисячі роді́в, яким не судилося відбутися.

Те, що ви є на світі і можете зараз це читати - величезне диво. Озирніться - скільки ваших двоюрідних-троюрідних ліній загинуло. Розкуркулена і заслана родина прадіда - декілька сімей. Двоє молодих, ще навіть не одружених чоловіків-одноосібників - якихось родичів вашої бабці, розстріляних за "квотами" за нібито-то підривну контрреволюційну діяльність. Братики і сестрички вашого дідуся, які загинули від Голодомору і його наслідків у 30-х роках. Чим далі і ширше ви будете копати, тим більше знаходитимете цих людей. Людей, кожен з яких міг мати дітей, а ті діти своїх дітей і так далі.

Але всі вони - оті діти - ненароджені.

Половина гілок нашого українського дерева - обрубані. При тому, що росте воно на землі, де всього вдосталь. Правда вдосталь. Вистачило б на всіх і ще залишилося. Тут тепло, тут багато води і сонця. Тут росте все.

Благодатна земля, що дарує достаток тим, хто трудиться на ній. Це відчувається навіть у наших віруваннях. У дохристиянських колядках і у світлих українських храмах, де склепіння небесно-блакитні, а святі на стінах - усміхнені й повнолиці.

І від того ця трагедія ще химерніша, а злочин окупантів - потворніший.

Коли ніч гасить день, ми запалюємо свічки пам'яті у кожній оселі, у кожному храмі та біля меморіалів по всій Україні, аби освітити землю й зігріти душі заморених голодом українців і оплакати тих ненароджених, чиї голоси додали б сил нації, чиї життя збагатили б її.

Ми пам'ятаємо - і в цьому наша сила. Ми вибороли собі це право - дізнаватися і осмислювати. Тільки ним треба користуватися. Мусимо користуватися! Бо ми - народилися.


gala.kavun
Gala Kavun

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації