"Коли програмісти прийдуть до влади, цілі міністерства будуть замінені на невеликий shell-скрипт"

Народна мудрість

Про тотальну бюрократію та неефективність роботи державних органів знають всі. Довідки та дозволи, інститут прописки, відсутність державних реєстрів, непрофесіоналізм держслужбовців, тотальне нерозуміння важливості автоматизації процесів та відсутність ІТ технологій - це далеко не повний перелік проблем, з якими зіштовхуються українці щодня при спілкуванні з державними органами. В цей же час Естонія дозволяє громадянам будь-якої країни стати електронними резидентами і користуватись всіма електронними сервісами, такими як реєстрація бізнесу, відкриття рахунку в банку, надсилання податкової звітності. І все це можна зробити віддалено з будь-якої точки світу, де є підключення до інтернету.

Україна стала останньою країною в Європі, де не було швидкісного 3G, хоча й зараз покриття далеке від ідеалу. В країні офіційно не працює PayPal - найпоширеніша електронна платіжна система в світі та відсутній сервіс таксі Uber. Україна знаходиться на 79 місці в загальному рейтингу розвитку технологій - нижче за Колумбію, Сербію, Бразилію, Молдову та Білорусь. Така ситуація виглядає досить комічно на фоні досягнень ІТ галузі, українських спеціалістів та стартапів. Українці працюють в таких високотехнологічних компаніях, як Microsoft, Google, Apple, Yahoo, стають кращими в змаганні космічних проектів NASA Space App Challenge, виграють різноманітні конкурси стартапів в Європі та США, є провідними розробниками платформи для фрілансерів Upwork, а продукти Petcube та iBlazr продаються по всьому світу.

В сфері розробки програмного забезпечення основним критерієм є якість кінцевого продукту, а також строки, за які цей результат було досягнуто. Якщо якість незадовільна, компанія ризикує залишитись без нових замовлень та прибутку. Конкуренція та дефіцит високопрофесійних кадрів примушує технологічні компанії впроваджувати гнучкі методології управління проектами, а жоден великий проект не починається без розробки детального плану робіт. ІТ спеціалісти знаходяться в постійному процесі вивчення нових технологій, інструментів та кращих практик. Ми повинні використати ці знання та потенціал для створення нових рішень, автоматизації процесів та для боротьби з корупцією та бюрократією.

Досвід, який накопичений в українській ІТ сфері, потрібен нашій країні більше, ніж коли-небудь.

Не дивлячись на велику кількість проблем, в Україні вже є успішні приклади співробітництва бізнесу, державних органів та громадськості та ІТ сектору:

Для створення успішних проектів для внутрішнього ринку потрібно об'єднати технічний потенціал та знання ІТ спеціалістів, досвід в предметних областях, що мають громадські організації та незалежні експерти, фінансові, організаційні та медійні можливості бізнесу та політичну волю держслужбовців, задача яких – допомагати впроваджувати новітні технології та рішення в органах влади та відкривати державні дані.

Ідея цієї взаємодії закладена в ініціативі - EGAP Challenge з бюджетом 4.5 млн грн., задача якого - сприяти розвитку е-демократії в Україні шляхом стимулювання й підтримки інноваційних проектів, розвитку цифрових навичок громадян та популяризації електронних форм взаємодії влади й громадян. Конкурс буде діяти в чотирьох пілотних областях - Одеській, Вінницькій, Дніпропетровській та Волинській.

Організатори та партнери EGAP Challenge в першу чергу сфокусуються на підтримці інструментів, що допоможуть покращити взаємодію влади та громадян. Пріоритетними напрямами є:

  • створення нових інструментів взаємодії влади та громади, особливо в частині надання можливості громадянам напряму впливати на процеси прийняття управлінських рішень;
  • підвищення прозорості та відкритості діяльності органів влади, особливо в частині формування та виконання бюджетів, надання дозвільних документів тощо;
  • створення нових якісних сервісів для громадян та бізнесу, особливо в частині надання публічних послуг;
    розвиток проектів на базі відкритих даних;
  • вирішення соціальних проблем;
  • об'єднання та налагодження ефективної співпраці громадян для вирішення спільних проблем;
  • Проекти в області Smart City;
  • галузеві проекти, спрямовані на покращення ефективності державного управління та обслуговування громадян й бізнесу (е-екологія, е-медицина, е-освіта тощо).

Подати свої проекти можна на цій сторінці.

Створення ефективних рішень на базі відкритих даних та сучасних ІТ технологій - один із шляхів підвищення прозорості роботи влади та оцінки її ефективності, а також дієвий спосіб боротьби з корупцією, бюрократією та неефективністю влади.


Давайте об'єднувати наші зусилля для створення ефективних рішень!

alex.krakovetskiy
Олександр Краковецький

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації