site.ua
топ-автор

В основі вигаданої Вінцентієм Кадлубком наприкінці ХІІ-го століття історії про Смока (Дракона), який жив у Кракові (пізніше його кубло "локалізували" на Вавелі - узвишші, де розташована королівська резиденція), було не протистояння героя і хтонічної потвори.

Це сюжет про підступність, брехливість, безпринципну боротьбу за владу. Про базову основу політичної діяльності, одним словом.

У всьому цьому Смок відіграє, сказати б - фонову - роль. І, за великим рахунком, є "невинною жертвою"))

Якщо коротко, то вавельський дракон особливо не втручався у справи людей. В нього з ними була чітка і проста домовленість: в певний день йому приносять кілька туш корів/биків для поїдання, а за це - він не чіпає обійсть городян і селян.

Угоди дотримувались обидві сторони, все це було вже рутиною. Жодних інтриг, ніяких багатоходівок та складної дипломатії :-)

Але так тривало тільки до того моменту, коли не виникло питання про спадкоємність влади у родині засновника Кракова - Крака. Одного дня його старшого сина знайшли мертвим, і два інші - переконали батька, що то все справа лап Смока. Хоча на це нічого реально не вказувало і ніяких резонів у рептилії для такого безчинства - не було.

Батько відрядив середнього та молодшого сина покарати злочинну почвару. Тверезо оцінивши свої можливості, вони не стали, як в лицарських романах, йти в лобову атаку. А в день, коли традиційно Смоку приносили його пайок, підсунули в нього сірку. Зжерши цей отруєний обід, дракон вибухнув зсередини.

Однак у перемоги не могло бути аж два бенефіціарія - одразу по знищенню Смока, молодший брат вбив середнього. І прийшов до батька, розповівши свою версію подій. У якій, звісно, тварюка підступно вбила і другого брата. А він, у чесному бою і з відкритим забралом, переміг її, помстившись за рідних.

Ну і - так вже випадково сталося, - "закрив" всі можливі питання щодо наступництва влади.

Але (хоча й не зовсім зрозуміло як - навряд чи в печері Смока були записуючі прилади чи ховалися невідомі свідки) правда з часом виплила.

Братовбивцю (і, заодно, браконьєра-винищувача рідкісних тварин) присудили до вічного вигнання. А Краку наслідувала його дочка, Ванда, чия роль в цих всіх подіях залишилась невідомою :-)

Яка мораль цієї історії? Можливо вона в тому, що політична боротьба - справа завідомо аморальна і між справжніми та декларованими мотивами політиків завжди прірва. А можливо - в тому, що існує певна "трансцендентна" справедливість, котра не дає остаточно запанувати ні фізично найсильнішим, ані найбезпринципнішим і підлим.

Хто зна...

  • Скульптура Вавельський Смок у Кракові - інтерактивна. Періодично вона дмухає полум"ям. Але, якщо надіслати платний sms на вказаний на постаменті номер, можна "відтворити" шматочок цієї історії (коли дракон "вибухає", зжерши сірку) у потрібний для фото момент).
andriy.starodub
Andriy Starodub

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації