site.ua
член клубу

Сьогодні міжнародний день боротьби з корупцією.

Немає жодної виборчої програми в України, де б не згадувалась боротьба з корупцією. І немає жодної політичної сили, яка прийшовши до влади не отримала б звинувачення у корупції. Дехто навіть почав називати її "несущою стіною" суспільства.

За 11 місяців цього року - за статтею 191 КК України про привласнення майна за користуванням службового становища було порушено 11 тис. кримінальних справ.

І винесено "аж" 166 вироків.

Давайте порозказуйте мені наскільки доцільно посилювати кримінальну відповідальність за корупційні злочини. Хоча, так - штраф 85 тис. за незрозуміло звідки "лишні" 8 мільйонів у декларації - це смішно. А можна наперед - заплатити 85 тис., а потім офіційно вкрасти 8 мільйонів? Питання в тому, що і до штрафу притягнуть далеко не всіх. Ну так - для статистики хіба якось "заступника головного бухгалтера районного відділу чи ОТГ".

І давайте побільше цих цікавих історій про те, що "весна прийде", "та просто нам не вистачає повноважень" і що "риба гниє з голови", і "та хіба 200 грн хабар?", "ось змінимо владу і всьо буде добре". Все це наше бажання перекласти відповідальність. Щоб з корупцією боровся хтось інший.

Ну не може в суспільстві, яке пасивне і часто толерантне до корупції на низовому рівні, яке толерантне до "корупції своїх" бути дієвою система покарань. Коли в країні більшість соціальних ліфтів працюють через корупцію - то хто вам сказав, що зміни одних еліт на інших призведе до покращення ситуації?

Для мене це як бажання змінити персональний склад Конституційного суду після його рішення про скасування відповідальності за е-декларації. Вибачте, а нових суддів ви з вулиці набиратимете? Що? а з тієї ж системи. Так "міло".

З плюсів - ми стаємо старше. Стає все більший прошарок людей, які не дають хабарів принципово, хоча зіштовхуються з непомірними перешкодами. І я радий, що серед моїх знайомих їх кількість зростає.

І на кінець. Часто говорять, що набирає обертів диджиталізація, яка має усунути людський чинник і тим самим зменшити хабарництво. Тут питання навіть не в тому, що за гроші можна отримати без диджиталізації ті ж самі послуги, але швидше. Ну як "швидше" - вчасно, щоб встигнути подати документи чи звіти. Щоб без штрафів.

Питання в тому, що "людський чинник", який має усунути диджиталізація, у нас став синонімом слову "корупція". Дивно, але це говорить, що і проблему треба вирішувати не через купу інституцій, посилення кримінальної відповідальності. А через формування нетолерантного ставлення до всіх проявів хабарництва. У людей. І ці люди перестануть не лише давати хабарі, але й обирати своїми представниками (депутатами, мерами, президентами) корупціонерів. Навіть тоді, коли хабарники будуть "наші".

bogdan.petrenko
Богдан Петренко

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації