site.ua
член клубу

Представники відділу кібербезпеки Facebook видалили фейкові сторінки, які працювали в Україні й Іраці. Їх діяльність була спрямована на створення маніпулятивних і неправдивих новин й формування суспільної думки.

При цьому фабрика ботів в Україні працювала набагато потужніше, ніж в тому ж Іраці. Про це свідчать дані по кількості ліквідованих акаунтів, охопленню аудиторії і витратах на рекламу.

Обсяги ботоферм

Було ліквідовано 168 облікових записів, 149 публічних сторінок і 79 груп в Україні. Тоді як в Іраці було ліквідовано 76 облікових записів, 120 публічних сторінок, 1 група, 2 події і 7 акаунтів Instagram.

Аудиторія

Менше 4,2 млн. облікових записів користувачів мережі перейшли на одну чи декілька цих сторінок, і близько 400 000 облікових записів приєднались хоча б до однієї із фейкових груп в Україні. В Іраці показник підписників на одну чи декілька сторінок складає 1,6 млн. користувачів, а учасниками груп стали 390 000 користувачів.

Реклама

Більш показовими є витрати на рекламу цих сторінок. В Україні витрати фейкових акантів на рекламу у Facebook і Instagram склали близько 1,6 млн доларів США, тоді як в Іраці витрати на рекламу склали лише 1600$ США. Подібні витрати українських ботоферм можуть бути зумовлені перебігом передвиборчої кампанії, до якої увійшла президентська і парламентська гонки. Реклама з таких акаунтів не вважається політичною агітацією і за неї не треба звітувати.

До прикладу, за час передвиборчої кампанії на парламентських виборах найбільші витрати на FB-рекламу були у партії «Голос» і складали всього 244 тис доларів США, але ніяк не 1,6 млн.

Серед заблокованих фейкових акаунтів, які діяли на території українського Facebook, сторінки сайтів Znaj.ua, Politeka і Hyser, які позиціонують себе як засоби масової інформації.


Джерело - Nathaniel Gleicher, Head of Cybersecurity Policy


Telegram — t.me/SHABANIN_com

denys.shabanin
Денис Шабанин

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації