Голова виконавчого комітету реформ (який реформ не виконує) Міхеіл Саакашвілі заявив в ефірі каналу «Україна 24», ніби американці передали йому план захоплення Донецька. Ніби американський генерал Девід Петреус передав йому план звільнення ЗСУ Донецька. Мовляв – було розписано все по пунктах. І мовляв, той план Саакашвілі передав президенту Порошенко і не дочекався реакції.

Чому ця байка Саакашвілі в мене викликає лише сміх? Дивіться самі.

По-перше, генерал Петреус, ніби передав Саакашвілі план захоплення Донецька СМСкою! Ви собі уявляєте, як виглядає план військової операції? Це мапи, це схеми, це перелічення необхідних сил і розпис задач по з’єднанням. Який к свиням СМС? Я вже не кажу що США у 2014 р. вже використовували набагато більш зручні месседжери. А тут – військовий план.

Друге. А хто такий власне Девід Петреус? Це американський генерал, який керував багатонаціональними силами в Іраку, міжнародними силами сприяння безпеки в Афганістані, був головою Центрального командування збройних сил в США та Директором ЦРУ. Але. У 2012 р. генерал Петреус пішов у відставку після скандалу за участю його коханки Поли Бродвелл. З’ясувалося що генерал Петреус надав коханці доступ до своєї пошти в ЦРУ та до іншої секретної інформації. Коли пошту пані Бродвелл зламали, здійнявся галас, через який генерал Петреус мусив піти зі служби, і відтоді його офіційний статус – простий американський пенсіонер.

Як похідне від попереднього – наступне. А на базі яких даних генерал Петреус міг скласти план наступу на Донецьк? На базі даних Центрального командування США та ЦРУ? Бути такого не може. Повторюю, Петреус був відправлений у відставку через надання доступу до секретної інформації стороннім особам. У всіх спецслужбах світу (а в США й поготів) особу з таким минулим до секретної інформації не допустять і на кілометр. Це – не обговорюється.

І ще. У розповіді Саакашвілі відсутня одна дуже важлива деталь – він не каже коли саме генерал Петрус йому нібито «надав свій план». Бо до звільнення Слов’янська і після 20 серпня 2014 р. такі плани були неактуальні. Та й взагалі. На моє глибоке переконання, найбільш розумне, що міг зробити генерал Муженко вислухавши такі «плани» це відправити їх у смітник.

Бо реальність така. Брати Донецьк безболісно можна було тільки в одному випадку – якщо звідти підуть бойовики. Самі. У нас багато дорікають що «зі Слов’янську дали втекти Стрєлкову», з «Маріуполя дали втекти Мангусту»… І забувають що і Слов’янськ, і Маріуполь, і Краматорськ, і Бахмут були звільнені майже неушкодженими. Практично так само, як у 1941 р. німцям дісталися Львів, Житомир та Київ – бо звідти пішла Червона армія. Бо німці ті міста не штурмували – вони їх оточували. А от РККА міста справді штурмувала – як виглядали після їх штурмів Харків та Київ, збереглося чимало фотографій. Виглядали вони приблизно як Грозний після штурму армією РФ. Нам справді були потрібні руїни на місці Донецька?

Правда така, що влітку 2014 р. ЗСУ намагалася здійснити три плани з відрізання терористів ДиРи від Росії. Перший – наступ вздовж кордону через Амвросіївку на Ізварине. Другий – спроба оточення через Ровеньки. Третя – оточення через Дебальцеве, Шахтарськ та Савур-Могилу. Коли провалилися всі три плани штаб АТО заходився закривати зразу три мішки – навколо Луганська, Алчевська та Горлівки. Ліквідація цих оточень обвалила б фланг терористів і з незруйнованого Донецька вони пішли б самі. Саме тоді стався Іловайськ, і прийшла російська армія.

Я можу припустити таке. Саакашвілі десь на зустрічі з пенсіонером Петреусом запитав його, от як би брав Донецьк він? Петреус написав йому свої ідеї – СМСкою, чудово розуміючи що цінність цих міркувань нульова. Тепер Саакашвілі видає це як відторгнутий Порошенком «план порятунку». А правда така. Те що Саакашвілі ставить питання саме так, свідчить про одне – планів командування ЗСУ влітку 2014 р. Саакашвілі не знав. Не знає й досі.

dmitro.vovnyanko
Дмитро Калинчук

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації