site.ua
член клубу

Сиджу в кав"ярні, цмулю каву,

Ніщо не провіща револьту…
Юрко Позаяк
(з "колекції поетів", №6, збірка «Шедеври»)


Так вже трапляється, що напередодні новорічних свят якось народжуються нариси на межі реальності й дивних казок. Минулого року це була історія про Полковника Санта-Клауса, що описувала реальність, яка, однак, виглядала, неначе казка.

Нині ж народилася алегорія-казка, яка має численні елементи реальності. Щоправда, в цій казці фігурує реальний Майстер – один із наших Top 100, в діалозі з яким ми і створили хоку, наведені в цьому нарисі …

Все решта тут – це мої оціночні судження й хвилясті осяяння пророків. Але про все це – крок за кроком.



… У кожному давньому місті діє принцип суперпозиції. Його абстрактне тлумачення побіжно вивчається в курсі фізики (як принцип суперпозиції електромагнітних полів), але відчути його можна лише на вулицях, бульварах та площах давніх міст. Як поєднання минулих культур, марень митців, творчих злетів і задумів мислителів та історичних рушень, що навічно закарбовуються у їхньому повітрі та ховаються посеред їхніх будівель. Як їхній дух та своєрідний інтелектуальний коктейль.


… Київ демонструє це наочно. В його сучасній мозаїчності відчуваються тіні Академії Ярослава й воскресла постать Києво-Могилянської Академії, мандри Сковороди, архітектурний геній Владислава Городецького й бурлесково-іронічна поезія веселих сміливців з «Пропалої грамоти» - Юрка Позаяка та його друзів, що колись, наприкінці 1980-х рр. розпочали повернення Києву україномовної ідентичності.

***
… Два майстри увечері цмулили каву десь на просторах Міста. Вони нікуди не поспішали, тому додали до рівняння дрібочку вишневого лікеру. Розмова(*) точилась навколо Міста, самураїв, сьогунів, вина й саке.

Раптово в бесіді з’явилась тема лікеру мідорі (Midori). І хоча в системі координат чинної гілки реальності класичні японські самураї ніколи не вживали цього винаходу доби пізнього пост-модернізму (****), в тих тарапатах, що оповили Місто та Країну, це як ніколи влучно збіглося із характеристикою поточної епохи.


Інколи десь на граничній межі свідомості виникала тематична лінія, означена в корпусі текстів поезій Юрка Позаяка хорватською мовою ґрунтовним словосполученням tužan kurac (**), але вона так само швидко зникала (бо насправді Маестро відчували наповненість життя).

З минулого линув дух Міста, з майбутнього - неясні мурмотіння пророків, а теперішній час підкорявся вечірнім сутінкам та народжував хоку.

***

У Дзені сенсей
Місто поспіху повне
Небо як вічність

***

Вдудлив сенсей
Сулійку саке
Саке сенсею сенсей

***

Зима вже суне
Що краще нині - келих
Вина чи саке?

***

Спочила у бозі
Сулійка саке
Вином її поминаю

***

Напивсь самурай
Єб#ть те сеппуку
Епоха Мідорі (***)

***

Вдув камікадзе
Сулійку саке
Єб#ть, що війна закінчилась

***

Цудурив саке
Самурай - не зустрітись
Йому з сьогуном

***

Пророк казав, що
Епоху Мідорі(***) вже
Цунамі скінчить

***


… Маестро спостерігали, як сніг огортав Місто. Вони знали, що війна ще не закінчилася – вона закінчиться тоді, коли послабне, а може, й потріскається на тріски Мордор – остання імперія індустріальної доби. І ще вони достеменно знали, що епоха Мідорі (***) добігає свого кінця – невідворотно і безславно.

***

Десь поруч в ефірі роїлися еманації. Хтось проводив лікнеп для преЗЕдента, пояснюючи сумну долю Колі Другого, а також сучасних Родзянків і Распутінів довкола. Хтось відверто стібався, називаючи Зе найзатятішим порохоботом, а хтось просто зауважував про першого КВНника в давніх Афінах та технологію знецінення, що призводила до краху як давні грецькі поліси, так і сучасні держави. Як вишенька у тістечку смакував огляд стану передноворічної ЗЕленої Країни.

А десь у затишку своєї комп’ютеризованої майстерні офіційний Процишин щось передбачав про останнє зе-Різдво


Грудень 2020 р.


ЗАУВАЖЕННЯ:

(*) Розмова могла нагадувати щось на кшталт такого (та коментарів до цієї світлини)

(**) Про це я побіжно згадую у нарисі «Шедеври» Юрка Позаяка, або коли проскаче ЗЕлений дофін?»

(***) Неологізм «Епоха Мідорі» описує сучасний стан певної країни. Натяк на конкретні деталі може надати переклад слова «мідорі» з японської мови українською.

(****) Мідорі — лікер зеленого кольору зі смаком дині, розроблений компанією Suntory в другій половині XX ст. Зараз виробляється у Японії, Франції, США та Мексиці, проте до 1987 року вироблявся виключно у Японії. Вперше представлений у 1978 році на вечірці у відомому нью-йоркському клубі Studio 54 (проте схожий лікер із назвою «Hermes Melon Liqueur» був представлений у 1964 році).

Він має міцність 20-21 %. Слово «мідорі» (midori, 緑) у перекладі з японської означає «зелений». На смак лікер дуже солодкий, тому його зазвичай використовують у коктейлях, наприклад у коктейлі «Японські тапочки». Лікер чудово компонується із соками. Версія Мідорі, яка виготовляється у Франції, більш солодка, ніж оригінальний японський варіант.

(за матеріалами Вікіпедії)

george.vyshnya
George Vyshnya

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації