Ще у 2014 році Міжурядова група експертів зі зміни клімату проаналізувала 20 тис. рецензованих наукових публікацій, що стосуються змін клімату і представлених вченими багатьох країн. У доповіді AR5 говорилося, що публікації переконливо доводять глобальні зміни клімату — нагрівання планети, підвищення рівня Світового океану та його підкислення, а також танення льодовиків.

Всі ці процеси відбуваються набагато швидше, ніж припускали вчені, і пов'язані головним чином зі спалюванням викопного палива (вугілля, нафти та газу). Однак до сих пір існує багато людей, в тому числі й серед вчених, політиків та підприємців, які використовують міфи про глобальне потепління, щоб відкласти реформи транспортної та енергетичної галузей на користь паливного питання. Спробуймо розібратися в найпопулярніших міфах про глобальну зміну клімату та визначимося, а чи варто в них вірити.

Попри глобальність феномена зміни клімату на нашій планеті, він, як і раніше, залишається приводом для спекуляції — в ЗМІ, серед політиків та представників бізнесу. Перш за все, тому що мова йде про величезні фінансові кошти, пов'язаних як з видами людської діяльності, які прискорюють кліматичні процеси на Землі, так і з технологіями, покликаними їх зупинити. Заблукати в точках зору легко, але є просто факти, підкріплені науковими даними. На них ми й будемо спиратися.

Міф № 1. Клімат вже змінювався раніше

Протягом 4,5-мільярдної історії Землі клімат кілька разів сильно змінювався — і це правда. Але темпи підвищення глобальної температури, які ми спостерігаємо сьогодні, не можна пояснити природними циклами потепління та похолодання. Головна відмінність полягає в тому, що в минулому, зміни клімату розтягувалися на сотні тисяч років. Зараз же цей процес відбувся за кілька десятиліть.

Глобальні температури, на даний час, знаходяться на найвищому рівні з моменту початку спостережень. Фактично 17 з 18 найтепліших років в історії відбулися з 2001 по 2019 роки.

Швидке підвищення глобальної температури відповідає рівню вуглекислого газу в атмосфері, який з часів промислової революції постійно зростав. Деякі скептики вважають, що підвищення температури не пов'язане з обсягами вуглекислого газу — Земля просто відновлюється після Льодовикового періоду.

Однак Льодовикові періоди та теплі цикли, які змінюють їх, безпосередньо залежать від орбітальних циклів Землі. Згідно із цими циклами, зараз на нашій планеті має відбуватися Льодовиковий період, тобто зниження температури, а не підвищення, яке вчені спостерігають сьогодні.

7 міфів про глобальні зміни клімату

Інше твердження стосується вулканів, які викидають в атмосферу вуглекислий газ, однак вони забезпечують менш як 1% від того, що виробляють люди. Виверження вулканів охолоджують землю, а не нагрівають її. Іншими словами, зміна клімату, яке відбувається зараз, безумовно не є природною.

Міф № 2. Це через активність Сонця!

Дійсно, бувають випадки, коли Сонце впливає на Землю з більшою або меншою інтенсивністю. Однак за останні 40 років активність Сонця змінювалася — в основному вона перебувала на низькому рівні, але температура постійно росла.

Сонячна активність та зміни рівня середньої температури на Землі

Сонячна активність та зміни рівня середньої температури на Землі

На наведеному вище графіку NASA порівнюються глобальні зміни температури поверхні нашої планети (червона лінія) та енергія Сонця, що досягла Землі (жовта лінія) у ватах на квадратний метр. Все це — в період з 1880 року до наших днів. Тонкі пунктирні лінії показують річні рівні, а товсті — середні тренди за 11 років.

На графіку видно, що кількість сонячної енергії, отриманою Землею, йшло за природним 11-річним циклом Сонця, що складається з невеликих злетів та падінь. За той же період, глобальна температура помітно зросла. Тому вкрай малоймовірно, що Сонце стало причиною тенденції глобального потепління температури за останні півстоліття.

Міф № 3. Немає консенсусу серед вчених

Коли мова йде про глобальне потепління, ми часто чуємо, що вчені діляться на два рівних табори. Поширенню цього міфу сприяють і заяви президента США Дональда Трампа. В інтерв'ю тележурналістці Леслі Шталь він заявив: є вчені, які не згодні з тим, що причиною потепління стала діяльність людини.

В якомусь сенсі Трамп прав — такі вчені дійсно є, але їх всього 3%. Решта 97% кліматологів згодні з тим, що глобальне потепління дійсно відбувається і його причиною стає діяльність людини. 18 наукових товариств в США, від Американського геофізичного союзу до Американської медичної асоціації, випустили офіційні заяви про зміну клімату.

Консолідацію наукової спільноти з питання глобальних змін клімату через спалювання викопного палива, вирубування лісів та інших аспектів діяльності людини підтверджує і доповідь Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (МГЕЗК, англ. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) — групи з 2 тис. вчених, яка не фінансується урядами чи приватними компаніями.

Міф № 4. Це похолодання, а не потепління!

Холодна погода — наприклад, екстремальні заморозки в Іллінойсі, Міннесоті, Мічигані у 2019 році — не спростовує дані про нагрівання планети. Уявіть, що погода — це ваш настрій, а клімат — ваша особистість. Погода — це те, що відбувається в певний час в певному місці, а клімат — довгострокова середня погода за десятиліття.

Іншими словами, глобальне підвищення температури — це зміна клімату, при якому можуть траплятися як екстремально холодні, так і екстремально теплі дні. При цьому з 2000 року вчені фіксують більше теплих днів — наприклад, у 2017 році по всьому світу було побито 36 тис. рекордів високої температури.

Дані про різке підвищення температури підтверджує і графіки, які щорічно та незалежно один від одного, складають кліматологи з Університетів Годдарда, Японського метеорологічного агентства, Лабораторії реактивного руху та NOAA.

Температурні аномалії

Температурні аномалії

Міф № 5. Домашні тварини та рослини адаптуються

Це не зовсім міф — деякі рослини та тварини дійсно адаптуються. Це доводить приклад підвиду котячих акул, здатних виживати в безкисневих зонах, які утворюються через підвищення температури та окислення океану. Однак такими здібностями володіють не всі живі організми — через появу безкисневих зон в Балтійському морі вже загинула третина оселедця.

Щоб вижити, рослини, тварини та птахи, які зіткнулися зі змінами клімату, мають два варіанти: рухатися або адаптуватися. Але, з огляду на швидкість зміни клімату, для багатьох видів стає неможливим адаптуватися досить швидко, щоб не відставати від мінливого навколишнього середовища.

Оскільки місця існування зруйновані дорогами, містами та греблями, переміщення стає все дуже важким. Для тих, хто не може рухатися або адаптуватися, майбутнє не виглядає таким барвистим.

Міф № 6. Рослинам необхідний вуглекислий газ і він не є причиною зміни клімату

Рослини дійсно потребують вуглекислого газу, щоб жити. Рослини та ліси, щорічно видаляють з атмосфери та зберігають величезну кількість CO2, але проблема полягає в тому, що їх здатність поглинати вуглекислий газ обмежена. Іншими словами, вони не можуть впоратися з постійно наростальним обсягом газу, який утворюється в результаті діяльності людини.

Проблема посилюється тим, що ліси по всій планеті активно вирубуються для того, щоб збільшити посівні площі та задовольнити потреби людей в їжі.

Вирубка лісів призводить до скорочення обсягів вуглекислого газу, споживаного рослинами

Вирубка лісів призводить до скорочення обсягів вуглекислого газу, споживаного рослинами

Сам по собі вуглекислий газ не викликає особливих проблем, це частина глобальної екосистеми. Але обсяги, в яких він утворюється в результаті спалювання викопного палива, є реальною загрозою. Сьогодні рівень CO2 в атмосфері найвищий за останні 800 тис. років, що в тисячі разів перевищує потреби всіх рослин на планеті.

Міф № 7. Ми не можемо нічого зробити

Найголовніший та небезпечніший міф про глобальне потепління говорить: зміни клімату зайшли так далеко, що ми вже нічого не можемо зробити. Це не так.

Зараз в людства є безліч технологій по скороченню обсягів палива, що спалюється, та викидів вуглекислого газу — від переходу на електромобілі замість дизельних та на сонячні батареї замість енергії з вугільних електростанцій до використання енергії вітру і води, а також переходу на екологічний громадський транспорт.

Темпи розгортання вітряних та гідроелектростанцій ростуть в геометричній прогресії, тоді як витрати на процес знижуються швидше прогнозів. Для п'яти ключових низьковуглецевих технологій — вітряних електростанцій, сонячних електростанцій, сонячних панелей, батарей та світлодіодів — ефективність, у порівнянні з традиційними джерелами енергії, зросла з 41% до 94% з 2008 по 2015 роки.

Технології, які можуть врятувати світ від глобальних змін клімату

Технології, які можуть врятувати світ від глобальних змін клімату

Витрати на скорочення викидів відносно невеликі в порівнянні зі збитком, який можуть принести економіці зміни клімату. Навіть за оцінкою об'єднання C40 Cities, в яке входять 90 найбільших міст світу, економічний збиток від затоплення міст, до початку 2100 року, становитиме понад $1 трлн.

Джерело

ira.kovalchuk
Ira Kovalchuk

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації