Британський космолог та астрофізик Мартін Ріс впевнений, що людство вбиває неефективна система влади: політикам нецікава стратегія, а вчених просто не чують. У найближчі 10-20 років належить розібратися, як контролювати нові технології — інакше буде пізно.

Політичні ініціативи, а також деякі технології необхідно обмежити заради стабільного й безпечного розвитку людства, впевнений Мартін Ріс — один з найавторитетніших британських вчених. Основа стабільного розвитку при нинішній системі — відповідальність суспільства, підкреслює він в інтерв'ю Guardian.

«Політики не відносять [напрямок] до пріоритетів, якщо вигоди неявні або проявляться в далекому майбутньому. Вони будуть діяти, тільки якщо за ними стоять виборці. Ось чому важливо підтримувати такі [довготривалі] кампанії», підкреслює Ріс.

Він називає дві технології, які стануть серйозним випробуванням для наділених владою людей вже в найближчі 10-20 років. При несприятливому сценарії вони можуть вбити людство набагато раніше, ніж глобальне потепління зробить планету малопридатною для життя. Швидко стати небезпечним може прогрес в області кібер та біотехнологій.

Колеги Ріса раніше вже оцінювали руйнівність неминучої пандемії — за їхніми розрахунками, по-справжньому небезпечна хвороба забере близько 900 млн життів, і уникнути цього неможливо. А новий вірус скоро можна буде створити навіть в гаражі.

Британський вчений вказує, що зараз лікарні по всьому світу виявляться переповненими після того, як захворіє всього 1% людей. Тоді почнеться паніка, яку ніхто не зможе зупинити.

Небезпеки в цих двох сферах виходять як від окремих злочинців, так і з боку держав-ізгоїв. А до лиха може привести не тільки акт тероризму, а й трагічна помилка. Ще у 2012 році, нагадує він, у звіті Пентагону військові вказували на те, що кібератака ворожої держави потенційно може знеструмити схід США та спровокувати ядерну відповідь.

«Суспільство стає все більш крихким та уразливим», констатує Ріс.

Можливості штучного інтелекту Ріса поки лякають набагато менше: «Загальний ШІ або захоплення світу через інтернет-речі — це поки фантастика... Однак штучний інтелект змінить ринок праці, і ті, хто наймають роботів замість людей, повинні платити додаткові податки».

При цьому, він також вказує, що громадський тиск ефективний, але потрібно залучати авторитети світового рівня. Так, Рис згадує про звернення Папи Римського з приводу небезпек глобального потепління у 2015 році. Вчений упевнений, що це був важливий фактор, який сприяв підписанню Паризької кліматичної угоди.

Деякі надії він покладає і на освоєння космосу — хоча вказує, що втеча на Марс ніколи не замінить Землю. Ріс закликає зробити упор на робототехніку: «Якби я був американським платником податків, я б ніколи не підтримав державні витрати на пілотовані програми NASA. Але я б вітав приватні ініціативи — як SpaceX Ілона Маска або Blue Origin Джеффа Безоса... Маск говорив, що хоче «померти на Марсі, але тільки не при посадці», і не можна сказати, що це не така вже божевільна ідея».

«Однак думка про те, що ми можемо розв'язати земні проблеми, полетівши на Марс — це ілюзія. Абсолютно не згоден в цьому ні з Маском, ні з моїм колегою Стівеном Хокінгом. Приборкати зміну клімату на Землі — це не така важка справа в порівнянні з тераформуванням Марса».

Мартіна Ріса не можна назвати оптимістом, коли мова йде про майбутнє людства, він упевнений, що до кінця XXI століття ми не доживемо з вірогідністю близько 50%. І якщо помремо, то майже напевно через нові технології, які ми не вміємо чи не хочемо контролювати.

Джерело

ira.kovalchuk
Ira Kovalchuk

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації