Саме на Чернігівщині, у селищі Березна, де народився, відкрито музей відомого на весь світ композитора та диригента однойменного хору – Григорію Гурійовичу Верьовці! На жаль, у Києві, де він жив та творив, не лишилося навіть музею-квартири чи кімнати на його честь. У грудні 1895 року Григорій з’явився на світ у бідній сім'ї шостою дитиною.

Батько – регент церковного хору - був його першим вчителем співів та музики. Батько розгледів талант у синові й після трьох класів місцевої школи направив до Чернігівського архієрейського хору, потім – навчання в духовному училищі, семінарії. Грав хлопчина на скрипці, яка, до речі, і зараз зберігається у музеї. Її виміняв Григорій у знайомого на ковзани, подаровані батьками. Далі – навчання в музичному інституті, спроби диригента студентським хором. Перша робота – музична школа.

Тоді вже Григорій Гурійович вмів грати на різних музичних інструментах, вивчився співу, пробував сам писати музику. Добре складається музична кар’єра талановитого музиканта: керування національною філармонією, викладання в консерваторії… і раптом… війна. Та Верьовка продовжує справу всього життя; збирає фольклор, пише патріотичних пісень про Україну, гастролює з ансамблем вздовж лінії фронту.

Його самовіддану роботу помічають і приймають рішення створити Державний Український народний хор, керівництво яким доручають Григорію Гурійовичу. І це в тяжкий для України 1943 рік! Верьовці вдалося зібрати та створити такий хор, що він під його добрим ім’ям існує і донині вже 75 років, це вже бренд України! Його знають за кордоном вже півстоліття.

У музеї Г. Г. Верьовки в Березному зберігаються особисті речі композитора, диригента, костюми, музичні інструменти, костюми, афіші, ноти, фотографії хору, його виступів, гастролей. Там же можна послухати й аудіо записи виступів хору різних років. Навпроти музею є єдине на всю Україну, розміщене в міській місцевості, співоче поле! Тут проходять влітку концерти, в тому числі й щорічний обласний фестиваль української пісні ім. Г.Г. Верьовки.

Як дістатись? Добратися до музею нескладно: від Києва їхати маршрутними автобусами або власним авто по трасі «Київ – Чернігів – Гремяч» до смт. Березна (170 км). В самому центрі містечка поворот вправо і за 100 м музей. Вхідний квиток до музею 20 грн разом з екскурсією.

nestor.nazarov
Нестор Назаров

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації