Більшість напевне в курсі, що деякі вітчизняні політики вдавалися до таких не дуже правильних речей, які отримання фіктивних дипломів про освіту, або більше того. Наприклад, отримували науковий ступінь в тій чи іншій сфері сумнівним способом, не будучи видатними спеціалістами в заданій галузі. Зате потім «козиряли» цим статусом для демонстрації переваги. «Я кандидат якихось там наук»! Як думаєте, це лише наша місцева унікальна болячка, яка з’явилався в новітні часи? Зовсім ні.

Древні римляни мали хорошу звичку записувати визначні події, які відбувалися протягом історії їхньої держави. А ще імена консулів, диктаторів, трибунів і таке інше. Так з’явилися Фасти. Fasti Capitolini складалися з двох основних списків: консульські фасти і тріумфальні фасти.

Консульські списки складалися майже протягом 500 років. Це було колосальне джерело історичної інформації.

Пізніше записи були переукладені так виникають Annales Maximi. Документ містив 80 томів інформації про видатних діячів, впливові фамілії, військові перемоги.

Зрозуміло, що згадка тієї чи іншої фамілії в фастах чи анналах була предметом гордості та піднімала статус представників такої родини. Це було важливо в ієрархічному римському суспільстві, де родини патриціїв вважалися нащадками 100 засновників-патріархів Риму. А родинні клани займалися політикою, де статус, як і сьогодні, дуже багато важив.

Цицерон стверджував, що всі ці записи велися з часів заснування Риму.

І от коли дослідники взялися вивчати, знайдені документи, виявилося, що найдавніша частина з них була фальсифікована. Це виявили в XIX столітті. Справа в тому, що представники деяких родин вдавалися до цього, щоб переконати суспільство, друзів чи конкурентів у давності свого роду. Її вони намагалися виправити за допомогою «виправлень записів». Отож понад 2 тисячі років тому люди не менше переймалися своїм PR, ніж сьогодні.

Отож коли ми чуємо, наприклад, про те як якийсь український політик сумнівним чином здобув науковий ступінь, то розуміємо, що за кілька тисяч років у цьому плані нічого не змінилося. Амбітні люди завжди переймаються за свій статус і прагнуть його підвищити іноді негідним способом.

Щоправда ми ж розуміємо, що справжні досягнення важать суттєво більше, ніж дешеві трюки задля вдоволення власного Еґо.

oleksandr.solonko
Олександр Солонько

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації