Хоча результати екзит-полів і розчарували прихильників Порошенко, яскрава промова гаранта на останньому брифінгу знову вселила в них надію - мовляв, нічого не втрачено, другий тур буде переможним. Що ж, спробуємо підтвердити сподівання Петра Олексійовича калькулятором.

Щоб не чекати офіційних результатів, пропоную за основу прийняти середній результат чотирьох опублікованих на УП екзит-полів:
Зеленський - 30.16%
Порошенко - 18.52%
Тимошенко - 13.96%
Бойко - 9,59%
Гриценко - 7,48%
Смешко - 6,61%
Ляшко - 4,66%
Вілкул - 3,57%
Кошулинський - 2,00%
Інші - 3,46%

Тепер спробуємо розглянути варіанти розподілу електоральних симпатій між переможцями першого туру. Справа не благодарна, зазирнути в голову кожного виборця неможливо. Але ж таки спробуємо напроти прізвища кожного претендента проставити відсоток шанувальників чинного президента серед прихильників цього претендента.

Одразу спростимо собі розрахунки, припустивши, що:
- прихильники Зеленського не розчаруються в своєму фавориті до другого туру;
- проросійський електорат Бойко та Вілкула ні за яких обставин не проголосує за Порошенко;
- тільки половина прихильників кандидата з прізвищем "Інші" в другому турі віддадуть голоси за чинного президента;
- до заклику Гриценка про неможливість подальшої підтримки Порошенко прислухаеться тільки 50% шанувальників Анатолія Степановича.

Оскільки на цю хвилину жодних заяв від інших лузерів першого туру не було чутно, будемо вважати, що тільки вишезгадане припущення буде інваріантним в наших розрахунках. Отже за основу берем такі коефіцієнти привабливості Порошенка для електорату наступних претендентів:
Прихильники Зеленського - 0%
Прихильники Порошенко - 100%
Прихильники Гриценко - 50%
Прихильники Бойко - 0%
Прихильники Вілкула - 0%
Прихильники інших - 50%

А тепер розглянемо найсприятливіший для Порошенко сценарій - вся решта виборців в другому турі проголосують виключно за нього, тобто:
Прихильники Тимошенко - 100%
Прихильники Смешко - 100%
Прихильники Ляшко - 100%
Прихильники Кошулинського - 100%

Нескладні підрахунки дають наступний результат 2-го туру:
Порошенко - 51,22 %
Зеленський - 48,78 %

Нереальність такого сценарію абсолютно очевидна. Настільки, що варто десяти відсоткам прихильників Тимошенко, або 20-ти відсокам прихильникам Смешко підтримати Зеленського, і він вже обходить Порошенко з мінімальним відривом.

Більш реальніший розклад буде значно печальнішим для Петра Олексійовича. Щоб не робити світ чорно-білим, в коефіцієнти додаємо відтінкі (це моє бачення,звісно):
Прихильники Тимошенко - 40%
Прихильники Смешко - 80%
Прихильники Ляшко - 70%
Прихильники Кошулинського - 90%

І отримаємо дуже невтішний результат для діючого гаранта: 39,92% проти 60,08%. Мало того, які б не були ці коєфіцієнти за умоів, що вони менші за 100%, Порошенко все одно впевнено пролітає в другому турі.


То на що може сподіватися чинний президент та його прихильники? Де взяти додаткові 20% голосів? Перемога на дебатах? Навряд це сильно вплине на електоральну думку - люди і без дебатів знають, що шоумен однозначно програє Порошенко в красномовності, тому поразку свого фавориту сприймуть спокійно. Втім, може виникнути навіть зворотній ефект - якщо Зеленський на дебатах виглядатиме краще, ніж очікували його прихильникі, то для них він стане безумовним переможцем.

Несподівано знайти додаткових 3,7 мільйонів своїх фанатів і показати явку 84%? Хто повірить в таке збільшення активності населення? Навпаки, слід очікувати зменшення явки, адже обов'язково знайдуться ті, хто розчарувався у виборах вже після першого туру.

Єдина особа, хто може дати примарну надію Порошенку - це ЮВТ. Через розгалужену мережу своїх політичних осередків, вона має реальний вплив на своїх виборців. Але цього для врятування Порошенко буде недостатньо - йому потрібні будуть майже всі голоси прихильників Ляшко, Смешко, Кошулинського, але ці голоси жодними домовленостями з цими політиками не отримати. Не кажучи вже і про те, що союз з Тимошенко одразу відверне від Порошенко значну частину його стабільного електорату.

Не розумію, на чому базувалося те задоволення, яке Порошенко випромінював на брифінгу по результатах екзітполу. Можливо тільки на тому, що в другий тур не потрапив жодний з претендентів, який обіцяв запхнути Петра Олексійовича у в'язницю.

olexandr.denysenko
Олександр Денисенко

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації