Перейти за посиланням https://old.defence-ua.comРеклама

ПЕРЕЙТИ ЗА ПОСИЛАННЯМ Smarty sale — єдиний кешбек-сервіс в Україні, який дає можливість вивести будь-яку суму від 5 гривень.

LetyShopsПЕРЕЙТИ ЗА ПОСИЛАННЯМ Ти можеш повернути частину своїх коштів з онлайн-покупок на картку. До речі, з нами вже більше 2370 магазинів, тож ти знайдеш все — від квадрокоптера до капців своїй бабусі.

Заробити з «Мегабонус».ПЕРЕЙТИ ЗА ПОСИЛАННЯМ Якщо приведете більше 100 друзів, дохід буде нараховуватися до досягнення ними рівня «Майстер над монетою».

З огляду на новітні біозагрози для людства, біологічний чинник у вигляді зброї чи природних вірусних інфекцій починає все більше впливати на сфери міжнародних відносин, в тім числі – на військову сферу, через що виникають нові завдання для збройних сил усіх країн.

З середини першого десятиліття 2000-х років однією з тем світової літератури, кіно та інших художніх творів стала нова хвиля моделювань різного роду ситуацій, пов’язаних з глобальними катастрофами на Земній кулі. На жаль, це не залишилося лише фантазіями письменників і сценаристів, а увійшло в життя як відображення реальних процесів, що відбуваються у світі.


Згідно з висновками експертів, суть таких процесів — виникнення нових ліній протистояння між провідними та рештою держав світу. При цьому вони охоплюють що раз ширший спектр різного роду галузей та сфер. Так, на додаток до традиційних напрямів конфронтації у політичній, економічній, військовій, інформаційній та спеціальній сферах, останніми роками розгорнулася боротьба у кібернетичному просторі. А зараз ще й на додаток – у біологічному середовищі, що робить протистояння у світі більш складним та непередбачуваним.

Разом з тим це аж ніяк не зупинило процесів розробки нових засобів біологічного ураження, а також способів захисту від них, у провідних та інших державах. Це навіть стало однією зі складових «холодної» війни між Західним та Східним блоками, елементом їх підготовки до можливої Третьої світової.

В основному така діяльність зосереджувалася в рамках збройних сил та спецслужб, що цілком зрозуміло, зважаючи на військове призначення біологічної зброї. З цією метою у складі збройних сил створювалися спеціальні дослідницькі центри, промислові підприємства та бойові підрозділи. Поряд із бойовими біологічними речовинами нового покоління розроблялися носії її доставки до місць призначення — від мікроконтейнерів до спеціальних боєголовок міжконтинентальних балістичних ракет.

Так ця біологічна зброя стала стратегічним засобом масового ураження. Причому вона, по суті, більш небезпечна, аніж ядерна, що пояснюється відносною простотою виробництва, транспортування та прихованого застосування у вигляді бойових біологічних речовин. Фактично це можуть робити не тільки країни з невисоким рівнем розвитку, але й окремі терористичні організації.

Але, на відміну від ядерної зброї, до останнього часу біологічна зброя практично не відігравала помітної ролі у розвитку світових геополітичних процесів. Так, жодна з країн чи терористичних організацій не застосовували біологічну зброю та не використовували її для шантажування своїх супротивників. Через практичну неможливість забезпечення вибіркової дії біологічної зброї, яка може викликати ефект бумерангу. І навіть більше, зважаючи на вищезгадані обставини, у 1972 році було ухвалено Конвенцію про заборону біологічної зброї. На сьогодні до Конвенції приєдналися (в т.ч. її ратифікували) близько 170 країн. Згідно з її умовами, вони зобов’язалися як відмовитись від виробництва біологічної зброї, так і ліквідувати її запаси.

Однак Конвенцією не вирішено у світі проблему біологічної зброї через відсутність відповідних контрольних механізмів. Адже низка країн, у т.ч. провідних держав, приєдналися до угоди з іміджевих міркувань, себто формально, одночасно не припиняючи розробки бойових біологічних речовин та зберігаючи можливості її застосування.

Лідери таких держав, як США і Франція, вже сприймають поширення епідемії на американській та французькій територіях як «входження країн у стан війни». При цьому вірусні загрози прирівнюються до загроз тероризму. Все це вельми підвищує роль збройних сил у відстоюванні інтересів своїх країн в рамках протистояння вже на новому полі бою — біологічному.

Для цього у США розроблено і реалізують низку програм із захисту американських військовослужбовців від коронавірусної інфекції. Особливо намагаються забезпечити стійкість роботи Стратегічного командування (STRATCOM), якому підпорядкована американська ядерна тріада. Відповідні служби Стратегічного командування ізолюють особовий склад, який несе бойове чергування на ракетних установках та підводних човнах. Існують також плани з реагування на кризові ситуації, пов’язані з епідемією, у стратегічних ядерних силах США.

Публікацію підготував Роман Шуховський

roman.mamchur
Роман Мамчур

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації