Відкритий лист Салмана Рушді, Джоан Роулінг, Френсіса Фукуями, Енн Еплбоум, Фаріда Закарії, Маргарет Етвуд, Стівена Пінкера, Глорії Стайнем, Ноама Хомскі, Гаррі Каспарова, Малькольма Гладуелла та ще 150 достойників. Переклад типу мій.

Для наших установ культури настав час випробувань. На тлі потужних протестів, учасники яких виступають за расову та соціальну справедливість, висуваються запізнілі вимоги провести реформу органів поліції, а також звучать більш широкі заклики до посилення рівності й єднання нашого суспільства, зокрема в галузі вищої освіти, журналістики, благодійної та меценатської діяльності та мистецтва. Але в цей необхідний час розплати висвітився новий набір моральних установок і політичних зобов'язань, які, як правило, послаблюють наші правила відкритих дебатів і терпимості до відмінностей на користь відповідності ідеологічних установок. Вітаючи перше з цих явищ, ми виступаємо проти другого. У всьому світі міцніють антиліберальним сили, і вони знайшли могутнього союзника в особі Дональда Трампа, який являє собою реальну загрозу демократії. Але не можна допустити, щоб опір перетворився на власний різновид догми або примусу, які вже використовують у своїх цілях демагоги правого спрямування. Демократичного Я, якого ми прагнемо, можна досягти тільки у тому випадку, якщо ми виступимо проти атмосфери нетерпимості, створюваної представниками всіх сторін.

Вільний обмін інформацією та ідеями, джерело життєвої сили ліберального суспільства, з кожним днем стає все більш обмеженим. Хоча ми звикли очікувати цього від радикальних правих, цензура поширюється більш широко і у нашій культурі: нетерпимість до протилежних поглядів, звичка піддавати громадському осуду і остракізму, а також схильність розчиняти складні політичні питання у сліпучій самовпевненості. Ми визнаємо цінність здорових, жорстких і навіть уїдливих відповідних висловлювань з усіх боків. Але зараз дуже часто можна почути заклики до негайної і суворої відплати у відповідь на передбачувані порушення принципів свободи слова і думки. Ще більшу тривогу викликає те, що інституційні лідери, рухомі панічним прагненням усунути негативні наслідки, замість проведення продуманих реформ вдаються до поспішних і невідповідних покарань. Редакторів звільняють за публікацію провокаційних статей, що викликають полеміку. Книги вилучають за нібито відсутність достовірності. Журналістам забороняють писати на певні теми.

Діяльність викладачів розслідують за цитування літературних творів на заняттях. Вчених звільняють за поширення матеріалів рецензованого наукового дослідження. А керівників організацій усувають від роботи за те, що часом є просто помилкою. Хоч би якими були аргументи у кожному конкретному випадку, результатом було неухильне звуження меж того, що можна говорити, не наражаючись на небезпеку у вигляді каральних заходів. Ми вже розплачуємося за це тим, що зростає небажання ризикувати серед письменників, художників і журналістів, які побоюються за своє життя, якщо вони відступлять від єдиної позиції або навіть просто не проявлять достатнього завзяття для досягнення згоди.

Ця задушлива атмосфера у кінцевому рахунку негативно позначиться на втіленні найважливіших ідей і на досягненні найважливіших цілей нашого часу. Обмеження на проведення дискусій - чи то з боку репресивного уряду або нетерпимого суспільства - незмінно завдає шкоди тим, хто не наділений владою, і робить всіх менш здатними до участі у демократичних процесах. Погані ідеї розвінчують не спробами заглушити їх або позбутися їх, а за допомогою викриття, суперечок і переконання. Ми відкидаємо і вважаємо помилкою спроби вибирати між справедливістю і свободою, які не можуть існувати одне без одного. Нам як письменникам і журналістам потрібна культура, яка залишає нам можливість експериментувати, ризикувати і навіть робити помилки. Ми повинні зберегти можливість висловлювати на доброзичливій основі обґрунтовану незгоду без важких професійних наслідків. Якщо ми не будемо захищати саме те, від чого залежить наша робота, нам не слід розраховувати на те, що замість нас це будуть захищати громадськість або держава.

Першоджерело

Фейсбук автора

sergii.gromenko
Сергій Громенко

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації