site.ua
член клубу

Від ефективності центробанку напряму залежить фінансова та економічна стабільність будь-якої країни. Ця інституція через наділені законом повноваження по суті визначає не просто фінансово-монетарну політику. При успішній організації роботи центробанк здатний забезпечити стрімке збільшення ВВП, що є базою для збільшення доходів громадян. А це і турбота соціально незахищених верств населення через систему державного фінансування. Це, врешті-решт, успішна країна.

8 грудня наш Growford Institute проводив круглий стіл за участі автора світового бестселеру "Між боргом і дияволом: гроші, кредит і реформування глобальних фінансів" Едеіра Тернера. Тема дискусії - "Реформування глобальних фінансів: пошук оптимальних шляхів у нестабільній системі». Тернер наголошує, що «проблема таких країн, як Україна, полягає не в тому, щоб повністю придушити інфляцію, а в тому, щоб зробити її керованою, бути в змозі управляти інфляційними очікуваннями та не зірватися у прірву гіперінфляції» та приділяє увагу саме банкам розвитку. Такі установи на переконання фінансиста повинні стати активними гравцями, які акумулюють необхідні фінансові ресурси та спрямовують їх на цілі економічного розвитку.

Маю надію, що рішення правління центробанку України про оновлення розподілу вертикалей підпорядкування сприятиме виконанню таких цілей (пруф у коментарі). Бо Нацбанк має оперативно та гнучно реагувати на виклики, що постають перед національною економікою загалом і фінансовою системою зокрема.

Головна суть змін полягає у розділенні функції методології регулювання діяльності та нагляду за банками та небанківськими установами між різними вертикалями підпорядкування.

Серед новел постанови:

 • рівномірне розподілення навантаження на заступників голови НБУ;
 • Голова НБУ має меншу кількість підпорядкованих;
 • враховано консультативні рекомендації міжнародних партнерів щодо структури Нацбанку.
 • У цьому році Національний банк перейняв на себе функції регулятора небанківського ринку. Страховики, кредитні спілки, фінансові компанії та ломбарди мають регулятора в особі центробанку. І цей ринок справді потребує посиленого нагляду оскільки перебуває в процесі стрімкого реформування.

  Саме цим наглядом буде займатися заступник голови Нацбанку України Ярослав Матузка. Попри його не публічність він є досвідченим юристом, має практичний досвід захисту інтересів України в міжнародних судах.

  З огляду на чималу кількість програшів судових позовів за останні кілька років, для національного регулятора це може бути вдалим кадровим рішенням.

  Для довідки: Тривалий час однією з критичних проблем в економіці України є низький рівень банківського кредитування та жорстка монетарна політика НБУ. Рівень працюючих банківських кредитів корпоративному сектору економіки зараз складає близько 9% ВВП, а облікова ставка НБУ - 6% при річній інфляції 3%.

  https://t.me/vklochok

  valerii.klochok
  Валерій Клочок

  Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

  вхід / реєстрація

  Рекомендації