site.ua
член клубу

Із самого початку позиція Байдена була програшною. Чому? Бо саме Байден дав слабину і зробив запрошення своєму російському колезі до зустрічі. А це означає, без будь яких сумніві та скидок, позицію номер 2. Стільки завгодно можна розповідати про могутність США, про їх супердержавність але факт втрати сполученими штатами світового лідерства більш ніж очевидний.

Аргументом тому є бажання американців долучити у якості союзників для повернення на п’єдестал першості союз Європи та Росії. Вони справді роблять для цього усе можливе. Хоча вдається далеко не все.

Можна, наприклад, розцінювати виведення військ з Афганістану не як поразку, а відступ (читай маневр у великій війні). Можна, наприклад, розцінювати позицію Байдена у відносинах з Путіним, як могутню багатоходову комбінацію. Можна, наприклад, вважати скасування санкцій щодо Північного потоку-2, як маневр у великій геополітиці але слабкість американських позицій в протистоянні з Китаєм очевидна. І саме ця слабина і визначає тактичні кроки команди Байдена, які, можливо, матимуть успіх в найближчі кілька років. Але не зараз і не тут. Тим паче не для України.

Повертаючись до наслідків-результатів саміту, вони власне і визначалися запрошенням Байдена до танцю. Далі саме напарник (напарниця) будуть вести партію. В сухому залишку анонс про окремі підсумкові брифінги для преси ще до початку зустрічі промовисто свідчив (для мене особисто) прописну істину - найкращим підсумком зустрічі стане домовленість про початок великого діалогу між США та Росією. Власне так і сталося.

Домовилися домовлятися.

І для світу це непоганий та багатообіцяючий початок нового витка геополітичного врегулювання світових проблем, яких після Другої світової війни накопичилася сила силенна. З огляду на те, що ООН просто «забила» на виконання своїх обов’язків в частині припинення та врегулювання військових міждержавних конфліктів, така зустріч цілком може претендувати на початок чогось справді великого.

Безумовним є той факт, що поки що і Путін і Байден залишаються на свої позиціях і не збираються поступатися своїми принципами. На перший погляд (за підсумками двох брифінгів) саме так і виглядає. Але обопільна згода почати підготовку до нової більш ґрунтовної зустрічі, можливо за рік, очевидна. Домовленість про початок діяльності спільних робочих груп з підготовки компромісних рішень між США та Росією з багатьох ключових питань (економічних відносин, політичних діалогів, військових навчань і таке інше) – це і є той самий початок.

На що варто звернути особливу увагу, то це на заяву лідерів G-7, які домовилися виділити 40 трлн.дол. до 2035 року для країн, які розвиваються. Така собі домашня заготовочка перед зустріччю з Путіним. Турне Байдена Європою й візит до Великобританії був не випадковим.

«Побудуй кращий світ» або B3W - це ініціатива країн G7, яка започаткована на останньому саміті в 2021 році й покликана протидіяти стратегічному впливу Китаю, надаючи альтернативу ініціативі «Один пояс - один шлях» для інфраструктурного розвитку країн з низьким та середнім доходом. Під керівництвом США, країни Великої сімки забезпечать країнам, що розвиваються, близько 40 трильйонів доларів до 2035 року згідно з планом. Кошти будуть отримуватися з приватного сектору і будуть інвестуватися для поліпшення умов у «кліматі, охороні здоров'я та охороні здоров'я, цифрових технологіях, гендерній рівності та рівності».

Усе лише починається. І це для нас дуже класна нагода. Питання лиш в тому чи скористаємося ми нею.

valerii.klochok
Валерій Клочок

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації