У нас в країні дуже зросла популярність усяких волонтерських справ. Люди рятують котиків, собачок та їжачків, допомагають дітям та стареньким, армії та медикам, навчають, тренують, саджають, поливають, малюють. Це класно.

А що не класно - так це те, як на це подеколи реагують.

Бо найважче в волонтерстві в Україні - не те, що ти витрачаєш час, гроші та зусилля. Найважче - психологічний тиск окремих “коментаторів”.

Здавалося б, звідки? А от.

Є щонайменше дві причини, через яких будь-який волонтер, чим би він не займався, дуже швидко починає страждати.

Перше. Люди знають, що волонтерство - це класно. Що це правильна справа добрих людей. Але з тих чи інших причин багато хто сам цим не займається. Шкода грошей, шкода зусиль, просто ліньки. Так буває.

Але коли ці люди бачать, що хтось ці перепони подолав - в них зароджується люта ненависть. Часто неусвідомлено, але будується така зв’язка: от він робить щось хороше, а я цього не роблю. То він кращий за мене. СЦУКО, ТИ ШО, КРАЩИЙ ЗА МЕНЕ?!

І тут вихід один: швиденько до цього волонтера прийти, і те, що він робить, знецінити. Є такі варіанти:

- ти це все тільки заради грошей робиш!

- ти просто хочеш дешевої популярності!

- ти це робиш неправильно!

- ти це робиш недостатньо ефективно!

Ну і моє улюблене:

- Краще б ви!..

Бо це “краще б ви” можна підібрати до будь-якого заняття. Рятуєш дітей - краще б рятував стареньких, рятуєш стареньких - краще б рятував дітей.

Друге. Дуже швидко те, що ти робиш, починають від тебе вимагати. І дуже агресивно реагувати, коли ти не пристаєш на вимоги. Могуть вимагати і чогось іншого. Ти пристроїв пару котиків? До тебе прийдуть з вимогою прилаштувати собачку. Ти не хочеш? Тобі розкажуть, який ти мерзотник, як ненавидиш усе живе, і як в тобі розчарувалися. Чи вимагатимуть врятувати кошенятко у місті Ухта, республіка Комі, о третій ночі, але ж дуже сльозлива історія. Чи стати веганом.

І це вже не кажучи про звичну проблему усіх волонтерів - всіх не врятуєш, усім не допоможеш. А якщо спробуєш - вигориш за три дні навіть сам по собі. А допомога вищеописаних осіб пришвидшить.

Зазвичай люди не дуже знають, як із усім цим впоратися. Особливо якщо люди справді всередині м’які, добрі та інтелігентні і не можуть вимовити три букви із прийменником. Виникає ситуація, коли простіше взагалі нікому не допомагати і нічого не робити - бо якщо почнеш, тобі відразу добрі та співчутливі люди пояснять, яка ж ти мерзота.

Це треба бороти. Треба відразу висловлювати своє ставлення до кожного бика, що вживатиме таких закидів на будь-чию адресу.

Бо волонтерство - одна з найкрасивіших речей, що в нас є.

victor.tregubov
Виктор Трегубов

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації