Після чергового ракетного удару по Ізраїлю в українському ФБ загострилися дискусії на тему палестинсько-ізраїльського кнфлікту. На жаль, навіть експерти та лідери думок висвітлюють її поверхово. Тут або "Ізраїльська воєнщина та світовий імперіалізм проти свободолюбивого палестинського народу". Або "Палестинські ДНР та ЛНР проти оплоту цивілізації". І практично всі натягують сову на глобус намагаються накласти ізраїльську ситуацію на українську, хоча по факту стосунки між ізраїльтянами та палестинцями не схожі ані на лінію Україна - Ордло, ані (як подають прихильники іншої сторони) на визвольну боротьбу України проти Росії. Такі паралелі лише шкодять розумінню проблеми.

Хоча багато років тому моя перша курсова на факультеті міжнародних відносин була саме про Близький Схід, експертом у цій темі себе не вважаю (далі зосередився на дослідженні ЄС, а зрештою і фах змінив). Однак розуміння теми цілком вистачає, аби розбиратися в тому, з яких джерел варто черпати інфо про конфлікт. А звідки - ні. Тому пропоную вам підбірку книг (художніх та науково-популярних), фільмів та серіалів, які і просто цікаво читати, навіть якщо ви не супер цікавитеся темою, і при цьому принаймні на тлі доволі якісно відкривають суть конфлікту, передісторію, міжлюдський рівень. Те, чого ви не побачите з новин.

Книги

Леон Уріс, «Вихід», 1958

Історичний роман американського прозаїка Леона Уріса про заснування Держави Ізраїль. В основі сюжету - подорож мігрантського корабля «Вихід» 1947 року та історії подальшого прибуття в Палестину його пасажирів.

У 1958 році книга стала найбільшим бестселером у США від часів "Розвіяних вітром" 1936 року. Вісім місяців книга трималася на першому місці серед бестселерів Нью-Йорк Таймс. У 1960 році Отто Премінгер зняв за мотивами книги фільм із Полом Ньюманом у головній ролі.

Варто врахувати, що цю книгу часто критикують за однобокий антиарабський погляд на тему. Утім, важливо розуміти, що саме ця книга - одна з тих, які сформували ідеологію ізраїльтян щодо Палестини.

Рашід Халіді. Залізна клітка. Амос Оз. Повість про любов та пітьму

На противагу рекомендую почитати науково-популярну книгу арабського дослідника Рашида Халіді, одного зі стриманих авторів з цього боку. Тим більше, що його книга дає контекст історично глибший. Розглядаючи події з точки зору палестинця, Халіді починає огляд боротьби за незалежність з часів панування Британії, відразу після Першої світової, і плавно переводить оповідь до 1948 року. При цьому він не лише клеймить "ізраїльську воєнщину й американський імперіалізм", як більшість авторів з його позиції, а й глибоко аналізує помилки палестинських лідерів і розглядає євреїв як рівноцінного суб'єкта з певними правами в цих землях, а не якесь знеособлене демонічне зло.


Амос Оз. Повість про любов та пітьму

Автобіографічна повість одного з найбільш читаних в Ізраїлі письменників. Цікава нам хоча б тим, що дія приблизно третини книги відбувається у міжвоєнному Рівному. Практично вся ця частина базується на реальних спогадах матері та сестри письменника, котрі виросли в Рівному. Дуже детальний опис життя єврейської громади в провінційному українському містечку першої половини 20-го століття.

Решта ж книги розповідає про довгий шлях до Палестини і життя сім'ї в молодій державі Ізраїль. Фоном для особистої історії упродовж сюжету книги стають події з життя країни, відповідно на тлі цікавої історії від майстра оповідок ми дізнаємося чимало фактів, зокрема і про те, як закладалася основа конфлікту між ізраїльтянами та палестинськими арабами.

Також є фільм за мотивами книги з Наталі Портман у головній ролі.

..................................

Якщо ж вас цікавлять книги з більш науковим підходом до дослідження теми, рекомендую

The Israel-Palestine Conflict: Contested Histories (Ніл Каплан) та Two States Dilemma Майкла Дана. Каплан чи не найглибше і найбільш безсторонньо закопався в історію конфлікту. Натомість Дан розглядає питання з точки зору математичного підходу до конфліктології і вираховує потенційні результати можливих розвитків подій.

Фільми

«Мюнхен», 2005, Стівен Спілберг

Стрічка Стівена Спілберга 2005 року, яка розповідає про полювання ізраїльських спецслужб на організаторів Теракту на мюнхенській Олімпіаді 1972 року. Захоплення ізраїльських спортсменів здійснило палестинське угруповання «Чорний Вересень». Загинуло 11 ізраїльтян та 5 палестинців з «Чорного Вересня». Ізраїль миттєво розпочав масштабну операцію помсти організаторам теракту, яка отримала назву «Гнів Божий». Операція тривала більше 20 років. Про її найактивнішу фазу і йдеться в стрічці. 5 номінацій на премію «Оскар» та Деніел Крейг в до-бондівський період своєї кар’єри.

"Ліван", 2009, Шмуель Маоз

«Ліван» став першим фільмом у історії Ізраїлю, який отримав «Золотого лева» у Венеції.

Учасник Ліванської війни 1982 року, колишній танкіст Шмуель Маоз знімає свій фільм виключно всередині танка, і це виглядає так, ніби герої «Лівану» потрапили в пекло ще живими. Замкнений всередині екіпаж бачить світ навколо, до межі наповнений болем і смертю, виключно через приціл – дуже дохідливий образ нелюдської жорстокості війни.

Гіора Беячу отримав премію European Film Awards за найкращу операторську роботу.

Лимонне дерево, 2008, Еран Рікліс


На відміну від попередніх двох фільмів, цей не показує бойових дій і не про історичні факти, він радше розкриває нитки взаємозвязків між єврейськими та арабськими мешканцями Ізраїлю, дає розуміння контексту.

Сальма, палестинська вдова, змушена протистояти своєму новому сусіду, міністру оборони Ізраїлю, який переїздить до нового будинку навпроти її лимонного гаю, на кордоні між Ізраїлем і Західним берегом. Ізраїльські силовики одразу повідомляють Сальмі, що розташування саду може загрожувати безпеці чиновника, і наказують вирубати дерева. Заручившись підтримкою молодого адвоката-палестинця Зіада Дауда, Сальма звертається до Верховного суду з надією врятувати свої дерева...

Серіали


Spy (Нетфлікс)

Несподівана драматична роль Саші Барона Коена. Він грає Елі Коена, легендарного ізраїльського шпигуна, котрий втерся в довіру до найвищих чинів Сирії. Якщо не знати, що то на реальних фактах, сюжет би сприймався як якась дитяча вигадка. Наскільки фантастично виглядає історія.

Fauda (Нетфлікс)

Про команду ізраїльського загону спецпризначенців під прикриттям, які воюють із ХАМАС, потім із ІДІЛ, потім знову з ХАМАС. У третьому сезоні мова якраз про Газу піде. Але дивитися варто від початку, там особиста сюжетна лінія проходить через весь серіал. Цей краще без дітей дивитися, дуже натуралістично і правдоподібно, а відтак і жорстоко. Ідлеально дивитися в оригіналі з субтитрами, дуже круто занурює в атмосферу, а постійний перехід героїв з івриту на арабську і назад цьому дуже допомагає.

Читайте також: Сібірскій борщ в захолустьє. Міф про хороших русскіх


vsevolod.polischuk
Всеволод Поліщук

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації