site.ua
член клубу

Вже кілька тижнів лідери думок патріотичного сегменту і моя стрічка фейсбук живе в очікуванні виходу розслідування Bellingcat - сайту, що спеціалізується на OSINT та начебто в найближчі дні має оприлюднити свій матеріал по справі "вагнерівців". А саме про те, що деякі високопосадовці Офісу Президента України "злили" ФСБ спецоперацію по затриманню найманців ПВК "Вагнера", внаслідок чого замість затримання їх в Україні вони опинилися в Росії.

Заголовки ЗМІ та пости в фейсбук останнім часом просто неможливо читати "Розслідування Bellingcat остаточно знищить рейтинг влади", "На Банковій паніка через розслідування Bellingcat" і все в цьому ключі. І чим більше підігріваються ці настрої - тим більше в мене відчуття, що нам "розганяють" бульбашку, з невідомою поки метою.

Звісно, що саме буде в цьому фільмі поки що невідомо (сподіваюся, те, що сам фільм існує - не фейк), але можна піти від загальновідомих фактів та більш-менш припустити і зміст, і ефект від його оприлюднення.

Для мене немає особливих сумнівів в тому, що сама спецоперація була і що на Банковій її дійсно злили Росії. Відповідно, вся точна інформація є як в розвідок США і країн НАТО, так і в Росії. Також було і кілька журналістських розслідувань, в тому числі і Юрія Бутусова про цю операцію. Тоді, коли цей скандал виник, серед патріотичної частини суспільства мало хто сумнівався в правдивості оприлюдненої інформації.

Що ж нового може оприлюднити Bellingcat? Нагадаю, що вони відомі як спеціалісти з OSINT - розслідуванні по матеріалам з відкритих джерел. Відповідно, їх можливості і обмежені цими джерелами. Я можу припустити, що вони можуть дуже детально описати саму спецоперацію та як її було зірвано, красиво, з інфографікою і відео. Напевно, десь будуть якісь коментарі, і від українських експертів, політиків чи журналістів чи учасників подій низького рівня, та від іноземних експертів. Можливо в цьому матеріалі буде ще щось.

Але точно в ньому не буде головного - прямих доказів того, що спецоперацію "злили" Зеленський/Єрмак/Демченко/Татаров тощо. Ці докази можливі тільки в двох випадках: або якась розвідка здійснювала прослуховування тієї наради, де і відбувся витік, а також - подальшої передачі інформації ФСБ. Або хтось із винуватців вирішив зізнатися на камеру.

Я може повірити в те, що розвідки слухали і слідкували. Але навряд чи вони підуть на те, щоб оприлюднювати це. Так само я не вірю в просвітлення і каяття зрадників на Банковій. Тому і переконаний, що матеріал від Bellingcat буде, за великим рахунком, "пустишкою" для українського глядача.

Основна його аудиторія - західний глядач, який дійсно мало уявляє масштаб корупції та співпраці з Росією вищих посадових осіб режиму Зеленського. І після виходу фільму уряди США та інших країн НАТО матимуть легітимний привід посилити санкції проти українських високопосадовців або, можливо, припинити/зменшити допомогу чи співпрацю.

В Україні ж, на мою думку, не зміниться фактично нічого. Українське телебачення подасть цю подію так, як буде продиктовано власниками. А отже - з позиції "не все так однозначно". ЗМІ, що належать Порошенку і так вже все давно оприлюднили, а проросійські подадуть позицію Москви.

Соцмережі вже теж давно визначилися зі своєю позицією і за межі власної бульбашки ніхто не вийде. Тому очікувати якогось надзвичайного збурення суспільства чи обвального падіння рейтингу владу недоречно. Не бачу для цього жодних підстав.

А завищуючи очікування від ефекту оприлюднення розслідування Bellingcat ми збільшуємо і розчарування, коли очікуваного ефекту не буде. Цю владу зрадників і некомпетентних придурків треба змінювати. Але це - системна робота і за нас, українців, її ніхто не зробить.

Лупаймо сю скалу!


Підписуйтесь на мій facebook:

Також шукайте мене в Твіттері:
https://twitter.com/ForceUkraine

MeWe:
https://mewe.com/i/forcegap

yuriy.goncharenko
Юрій Гончаренко

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації